Stanilite Emergency Luminaire LED 2W 100K Non-Maintained White Electronic 5 Cell x 6V 1.8Ah Nickel Cadmium
Stanilite Emergency Luminaire LED 2W 100K Non-Maintained White Electronic 5 Cell x 6V 1.8Ah Nickel Cadmium
Emergency Luminaire LED, 2 Watt, LED, 100K, 100000 hr Average Lamp Life, Non-Maintained, Control Gear: Electronic, Surface Mount, Battery Type: 5 Cell x 6 Volt 1.8 Ah Nickel Cadmium, Steel, Polycarbonate Lamp Head, White, Powder Coated Finish, 288 mm Length, 167 mm Width, 68 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Stanilite |
| Range Name | Spitfire |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SFBNRF1LED |
| Average Lamp Life | 100000 hrs |
| Battery Type | NiCd |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 100K |
| Control Gear | Electronic |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 68 mm |
| Length | 288 mm |
| Lamp Type | LED |
| Material | Steel/Polycarbonate Lamp Head |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Non-Maintained |
| Product Type | Emergency Lights |
| Wattage | 2 Watt |
| Width | 167 mm |
Description
Emergency Luminaire LED, 2 Watt, LED, 100K, 100000 hr Average Lamp Life, Non-Maintained, Control Gear: Electronic, Surface Mount, Battery Type: 5 Cell x 6 Volt 1.8 Ah Nickel Cadmium, Steel, Polycarbonate Lamp Head, White, Powder Coated Finish, 288 mm Length, 167 mm Width, 68 mm Height
