Stanilite Emergency LED Batten With Microwave Sensor Weatherproof 49W Maintained Polycarbonate Grey Nickel Cadmium IP65
Stanilite Emergency LED Batten With Microwave Sensor Weatherproof 49W Maintained Polycarbonate Grey Nickel Cadmium IP65
Emergency LED Batten Weatherproof With Microwave Sensor, 49 Watt, LED, 4000K, 4500 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, CRI: >80, Maintained, Frosted Diffuser Polycarbonate, Control Gear: Integral, Ceiling, Wall/Suspension Mount, Nickel Cadmium Battery, Polycarbonate, Grey, IP65, IK08, 1260 mm Length, 140 mm Width, 90 mm Height, With Microwave Sensor
| Brand | Stanilite |
|---|---|
| Range Name | S-Range Nexus LX |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SBLWLX45LMMD |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Battery Type | NiCd |
| Colour | Grey |
| Control Gear | Integral |
| CRI | >80 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diffuser Type | Frosted Polycarbonate |
| Height | 90 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 1260 mm |
| Lumens | 4500 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Ceiling/Wall/Suspension |
| Please Note | With Microwave Sensor |
| Operating Mode | Maintained |
| Product Type | Emergency Battens |
| Wattage | 49 Watt |
| Width | 140 mm |
Description
Emergency LED Batten Weatherproof With Microwave Sensor, 49 Watt, LED, 4000K, 4500 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, CRI: >80, Maintained, Frosted Diffuser Polycarbonate, Control Gear: Integral, Ceiling, Wall/Suspension Mount, Nickel Cadmium Battery, Polycarbonate, Grey, IP65, IK08, 1260 mm Length, 140 mm Width, 90 mm Height, With Microwave Sensor
