Stanilite Emergency Exit Luminaire Square Single Point Unit 0.7W LED Acrylic Ceiling/Surface/Recessed White Pictograph
Stanilite Emergency Exit Luminaire Square Single Point Unit 0.7W LED Acrylic Ceiling/Surface/Recessed White Pictograph
Emergency Exit Luminaire Square Single Point Unit, 0.7 Watt, LED, 100000 hr Average Lamp Life, Acrylic Diffuser, Ceiling/Surface/Recessed Mount, Lithium-Iron Phosphate, Zinc Steel, White, Powder Coated Finish, 464 mm Length, 121 mm Width, 158 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Stanilite |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PLROLEDP |
| Battery Type | LFP |
| Average Lamp Life | 100000 hrs |
| Diffuser Type | Acrylic |
| Colour | White |
| Height | 158 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Length | 464 mm |
| Lamp Type | LED |
| Material | Zinc Steel |
| Mounting Method | Ceiling Surface & Recessed |
| Product Type | Emergency Exits |
| Wattage | 0.7 Watt |
| Width | 121 mm |
Description
Emergency Exit Luminaire Square Single Point Unit, 0.7 Watt, LED, 100000 hr Average Lamp Life, Acrylic Diffuser, Ceiling/Surface/Recessed Mount, Lithium-Iron Phosphate, Zinc Steel, White, Powder Coated Finish, 464 mm Length, 121 mm Width, 158 mm Height
