SMA Sunny Tripower Solar Inverter 2 MPPT Three Phase 3kW
SMA Sunny Tripower Solar Inverter 2 MPPT Three Phase 3kW
Solar Inverter, 3 Phase, 6000 Watt Input, 850 Volt DC Input, 580 Volt DC Nominal, 140-800 Volt DC MPPT Voltage Range, 175 Volt DC Start-up, 12 Amp Max. Input, 2 MPPTs, 3 kW Output, 3000 VA Max. Apparent, 180-280 Volt AC Operating, 220/415 Volt, 3/N/PE AC Nominal, 50 Hz, 3 x 4.5 Amp Output, 1, Adjustable- 0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited Power Factor, 98.2% Efficiency, Transformerless, WLAN/Ethernet/RS485, Smartphone, Tablet, Laptop Display, Convection Cooling, 30 dBA, SUNCLIX/AC Connector, IP65, 4K4H Climate Category, -25 to 60 deg C, 100% Relative Humidity, 435 mm Width x 470 mm Height x 176 mm Depth, 17 kg
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SMA |
| Range Name | Sunny Tripower |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | STP3.0-3AV-40 |
| AC Max. Apparent Power | 3000 VA |
| AC Operating Frequency | 50 Hz |
| AC Nominal Voltage | 220-415 Volt-3/N/PE |
| AC Operating Voltage | 180-280 Volt |
| AC Output Current | 3 x 4.5 Amp |
| AC Output Power | 3 kW |
| Connection Type | SUNCLIX/AC Connector |
| Climate Category | 4K4H |
| Communication Port | WLAN/Ethernet/RS485 |
| Cooling Method | Convection |
| DC Input Power | 6000 Watt |
| DC Input Voltage | 850 Volt |
| DC Nominal Voltage | 580 Volt |
| DC Max. Input Current | 12 Amp |
| DC MPPT Voltage Range | 140-800 Volt |
| DC Start-up Voltage | 175 Volt |
| Depth | 176 mm |
| Height | 470 mm |
| Display Type | Smartphone/Tablet/Laptop |
| IP Rating | IP65 |
| Efficiency | 98.20% |
| European Weighted Efficiency | 96.50% |
| Power Factor | 1/Adjustable-0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited |
| Noise Level | 30 dBA |
| Number of MPPTs | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 60 deg C |
| Phase | 3 Phase |
| Relative Humidity | 100% |
| Product Type | Inverters |
| Topology | Transformerless |
| Width | 435 mm |
Description
Solar Inverter, 3 Phase, 6000 Watt Input, 850 Volt DC Input, 580 Volt DC Nominal, 140-800 Volt DC MPPT Voltage Range, 175 Volt DC Start-up, 12 Amp Max. Input, 2 MPPTs, 3 kW Output, 3000 VA Max. Apparent, 180-280 Volt AC Operating, 220/415 Volt, 3/N/PE AC Nominal, 50 Hz, 3 x 4.5 Amp Output, 1, Adjustable- 0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited Power Factor, 98.2% Efficiency, Transformerless, WLAN/Ethernet/RS485, Smartphone, Tablet, Laptop Display, Convection Cooling, 30 dBA, SUNCLIX/AC Connector, IP65, 4K4H Climate Category, -25 to 60 deg C, 100% Relative Humidity, 435 mm Width x 470 mm Height x 176 mm Depth, 17 kg
