SMA Sunny Tripower Solar Inverter 2 MPPT Three Phase 10kW TS4 & RS485 Communication
SMA Sunny Tripower Solar Inverter 2 MPPT Three Phase 10kW TS4 & RS485 Communication
Solar Inverter, 3 Phase, 15000 Watt Input, 1000 Volt DC Input, 580 Volt DC Nominal, 320-800 Volt DC MPPT Voltage Range, 150 Volt DC Start-up, 20 Amp/12 Amp Max. Input, 2 MPPTs, 10 kW Output, 10000 VA Max. Apparent, 180-280 Volt AC Operating, 220/415 Volt, 3/N/PE AC Nominal, 50 Hz, 3 x 14.5 Amp Output, 1, Adjustable- 0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited Power Factor, 98.3% Efficiency, Transformerless, WLAN/Ethernet/RS485, Smartphone, Tablet, Laptop Display, Convection Cooling, 30 dBA, SUNCLIX/AC Connector, IP65, 4K4H Climate Category, -25 to 60 deg C, 100% Relative Humidity, 460 mm Width x 497 mm Height x 176 mm Depth, 20.5 kg
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SMA |
| Range Name | Sunny Tripower |
| Standard Pack Size | 16 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | STP10.0-3AV-40 |
| AC Max. Apparent Power | 10000 VA |
| AC Nominal Voltage | 220-415 Volt-3/N/PE |
| AC Operating Frequency | 50 Hz |
| Cooling Method | Convection |
| Connection Type | SUNCLIX/AC Connector |
| AC Output Power | 10 kW |
| AC Output Current | 3 x 14.5 Amp |
| Climate Category | 4K4H |
| AC Operating Voltage | 180-280 Volt |
| Communication Port | WLAN/Ethernet/RS485 |
| DC Input Power | 15000 Watt |
| DC Input Voltage | 1000 Volt |
| DC Nominal Voltage | 580 Volt |
| DC Max. Input Current | 20-12 Amp |
| Depth | 176 mm |
| DC MPPT Voltage Range | 320-800 Volt |
| Display Type | Smartphone/Tablet/Laptop |
| Efficiency | 98.30% |
| DC Start-up Voltage | 150 Volt |
| European Weighted Efficiency | 98% |
| Height | 497 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Noise Level | 30 dBA |
| Number of MPPTs | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 60 deg C |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Inverters |
| Power Factor | 1/Adjustable-0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited |
| Relative Humidity | 100% |
| Topology | Transformerless |
| Width | 460 mm |
Description
Solar Inverter, 3 Phase, 15000 Watt Input, 1000 Volt DC Input, 580 Volt DC Nominal, 320-800 Volt DC MPPT Voltage Range, 150 Volt DC Start-up, 20 Amp/12 Amp Max. Input, 2 MPPTs, 10 kW Output, 10000 VA Max. Apparent, 180-280 Volt AC Operating, 220/415 Volt, 3/N/PE AC Nominal, 50 Hz, 3 x 14.5 Amp Output, 1, Adjustable- 0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited Power Factor, 98.3% Efficiency, Transformerless, WLAN/Ethernet/RS485, Smartphone, Tablet, Laptop Display, Convection Cooling, 30 dBA, SUNCLIX/AC Connector, IP65, 4K4H Climate Category, -25 to 60 deg C, 100% Relative Humidity, 460 mm Width x 497 mm Height x 176 mm Depth, 20.5 kg
