Socomec Load-Break Switch With Visible Contacts Front Operated 3P 63A AC21 30 kW AC23 Surface Mount IP65
Socomec Load-Break Switch With Visible Contacts Front Operated 3P 63A AC21 30 kW AC23 Surface Mount IP65
Load-Break Switch With Visible Contacts Front Operated, 400-690 Volt AC, 220-440 Volt DC, 63 Amp, AC21 Rating: 63 Amp, AC23 Rating: 63 Amp @ 400/415 Volt, 30 kW @ 400/415/500 Volt, 3 Pole, Cable Size: 4-50 mm, Tightening Torque: 6 Nm, IP65, Surface Mount, 115.5 mm Height, 107.5 mm Width, 91.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Socomec |
| Range Name | SIRCO VM1 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | VLB633P |
| Cable Size | 4-50 sq-mm |
| AC23 Rating | 63 Amp 30 kW @ 400-415Volt |
| Depth | 91.5 mm |
| Current | 63 Amp |
| Height | 115.5 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Load-Break Switches |
| Voltage | 400-690 Volt AC/220-440 Volt DC |
| Tightening Torque | 6 Nm |
| Width | 107.5 mm |
Description
Load-Break Switch With Visible Contacts Front Operated, 400-690 Volt AC, 220-440 Volt DC, 63 Amp, AC21 Rating: 63 Amp, AC23 Rating: 63 Amp @ 400/415 Volt, 30 kW @ 400/415/500 Volt, 3 Pole, Cable Size: 4-50 mm, Tightening Torque: 6 Nm, IP65, Surface Mount, 115.5 mm Height, 107.5 mm Width, 91.5 mm Depth
