Socomec Switch-Fuse Standard Front Operated 4P 1250A 400kW AC23 AC21 BS88 Type D1 IP30
Socomec Switch-Fuse Standard Front Operated 4P 1250A 400kW AC23 AC21 BS88 Type D1 IP30
Switch-Fuse Standard Front Operated, 400-690 Volt AC, 220-440 Volt DC, AC21 Rating: 800 Amp @ 690 Volt, 1250 Amp @ 400-415 Volt, AC23 Rating: 630 Amp @ 690 Volt, 1000 Amp @ 400-415 Volt, 400 kW @ 690 Volt, 560 kW @ 400 Volt, 4 Pole, 3 Phase, IP30, Base Mount, Rotary Switch, For Fuse Link Size: BS88 Type D1, 1250 Amp, 25-95 mm Flexi Cable, Mechanical Durability: 5000 Cycles, 475 mm Height, 562 mm Width, 289 mm Depth, 70 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Socomec |
| Range Name | FUSERBLOC SSF BS88 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SSFBS12504P |
| AC21 Rating | 800 Amp AC21 @ 690 Volt/1250 Amp AC21 @ 400-415 Volt |
| AC23 Rating | 630 Amp @ 690 Volt/1000 Amp @ 400-415 Volt |
| Depth | 289 mm |
| For Fuse Link Size | BS88 Type D1 |
| Fuse Rating | 1250 Amp |
| Mounting Method | Base Plate |
| Height | 475 mm |
| IP Rating | IP30 |
| Mechanical Durability | 5000 Cycles |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Switch-Fuses |
| Temperature | 70 deg C |
| Switch Type | Rotary |
| Voltage | 400-690 Volt AC/220-440 Volt DC |
| Terminal Capacity | 25-95 mm Flexi Cable |
| Wattage | 400 kW @ 690 Volt/560 kW @ 400 Volt |
| Width | 562 mm |
Description
Switch-Fuse Standard Front Operated, 400-690 Volt AC, 220-440 Volt DC, AC21 Rating: 800 Amp @ 690 Volt, 1250 Amp @ 400-415 Volt, AC23 Rating: 630 Amp @ 690 Volt, 1000 Amp @ 400-415 Volt, 400 kW @ 690 Volt, 560 kW @ 400 Volt, 4 Pole, 3 Phase, IP30, Base Mount, Rotary Switch, For Fuse Link Size: BS88 Type D1, 1250 Amp, 25-95 mm Flexi Cable, Mechanical Durability: 5000 Cycles, 475 mm Height, 562 mm Width, 289 mm Depth, 70 deg C
