Socomec Changeover Switch External Handle 3P 160A AC21 IP65
Socomec Changeover Switch External Handle 3P 160A AC21 IP65
Changeover Switch External Handle, 400/415/690 Volt AC, AC21 Rating: 160 Amp @ 400/415/690 Volt, AC23 Rating: 63 Amp @ 690 Volt, 80 kW @ 400 Volt, 75 kW @ 415 Volt, 3 Pole, 3 Phase, Switching Positions: 3, 50 mm, IP65, 135 mm Height, 221 mm Width, 148 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Socomec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SCO1603PSTD |
| AC21 Rating | 160 Amp AC21 @ 400-415-690 Volt |
| AC23 Rating | 63 Amp @ 690 Volt/80 kW @ 400 Volt/75 kW @ 415 Volt |
| Conductor Size | 50 sq-mm |
| Depth | 148 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 135 mm |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Switching Positions | 3 |
| Product Type | Changeover Switches |
| Width | 221 mm |
| Voltage | 400-415-690 Volt AC |
Description
Changeover Switch External Handle, 400/415/690 Volt AC, AC21 Rating: 160 Amp @ 400/415/690 Volt, AC23 Rating: 63 Amp @ 690 Volt, 80 kW @ 400 Volt, 75 kW @ 415 Volt, 3 Pole, 3 Phase, Switching Positions: 3, 50 mm, IP65, 135 mm Height, 221 mm Width, 148 mm Depth
