Siemens General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 6A 14 Pin Flat
Siemens General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 6A 14 Pin Flat
General Purpose Relay, 24 Volt DC, 6 Amp, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4CO, 250000 Cycles, Plug-In Mount, AgNi, -40 to 70 deg C, 28 mm Height, 22.5 mm Width, 35 mm Depth
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Range Name | LZX Relays |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LZX:PT570024 |
| Contact Configuration | 4 Changeover |
| Contact Material | AgNi |
| Current | 6 Amp |
| Depth | 35 mm |
| Height | 28 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Cycles | 250000 Cycles |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Product Type | Relays |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Voltage | 24 Volt DC |
| Width | 22.5 mm |
Description
General Purpose Relay, 24 Volt DC, 6 Amp, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4CO, 250000 Cycles, Plug-In Mount, AgNi, -40 to 70 deg C, 28 mm Height, 22.5 mm Width, 35 mm Depth
