Siemens Ozoflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 23 Core & Earth 2.5mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Siemens Ozoflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 23 Core & Earth 2.5mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 23 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 50/0.25 mm Strands, 20.7 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 82.8 mm Flexible - 103.5 mm, EPR Insulation, CSP Sheath, White Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, 90 deg C, AS 1125, AS 3191, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 3008.1.1:2017
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Range Name | Ozoflex |
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5DH2596-5 |
| Bend Radius | Static: 82.8 mm - Flexible: 103.5 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Green/Yellow/White Numerals |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Number of Cores | 23 Core + Earth |
| Overall Diameter | 20.7 mm |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CSP Elastomer |
| Standards | AS 1125 AS 3191 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3008.1.1:2017 |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 23 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 50/0.25 mm Strands, 20.7 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 82.8 mm Flexible - 103.5 mm, EPR Insulation, CSP Sheath, White Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, 90 deg C, AS 1125, AS 3191, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 3008.1.1:2017
