Schneider Enclosure Modular w/Opaque Lid Light Grey IP65 Polyester Reinforced w/Fibreglass 540 Wx180 Dx270 H mm
Schneider Enclosure Modular w/Opaque Lid Light Grey IP65 Polyester Reinforced w/Fibreglass 540 Wx180 Dx270 H mm
Enclosure Modular With Opaque Lid, Wall Mount, IP65, NEMA 4X, 13, Rear: Polyester Reinforced with Fibreglass, Cover: Polycarbonate, RAL7035 Light Grey, 270 mm Height, 540 mm Width, 180 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Thalassa PLS |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NSYPLSC2754G |
| Colour | RAL7035 Light Grey |
| Depth | 180 mm |
| Height | 270 mm |
| Housing Material | Rear: Polyester Reinforced with Fibreglass/Cover: Polycarbonate |
| IP Rating | IP65 |
| Mounting Method | Wall |
| NEMA Rating | NEMA 4X/13 |
| Product Type | Enclosures Plastic |
| Width | 540 mm |
Description
Enclosure Modular With Opaque Lid, Wall Mount, IP65, NEMA 4X, 13, Rear: Polyester Reinforced with Fibreglass, Cover: Polycarbonate, RAL7035 Light Grey, 270 mm Height, 540 mm Width, 180 mm Depth
