Schneider Pushbutton Actuator Only 40mm Mushroom Head Plastic Body k Non Illuminated Mechanical Latching 1 NC 22mm Panel
Schneider Pushbutton Actuator Only 40mm Mushroom Head Plastic Body k Non Illuminated Mechanical Latching 1 NC 22mm Panel
Complete Emergency Switching Off Pushbutton, 1 Normally Closed Configuration, Non-Illuminated Mechanical Latching Action Operator Action, Unmarked Operator Profile, Standard Head, Turn To Release Reset Type, Screw Clamp/Plug-in/Printed Circuit Board/Faston Terminal, 0.8-1.2 Nm Tightening Torque, Panel Mounting, 22 mm Mounting Diameter, IP66/67/69/69K, Plastic Bezel, Red, -40 to 70 deg C, 22 mm, 43 mm Height, 40 mm Width, 100 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Harmony Style 5 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MXB5AS542 |
| Bezel Material | Plastic |
| Colour | Red |
| Contact Configuration | 1 Normally Closed |
| Depth | 100 mm |
| Head Type | Standard |
| Height | 43 mm |
| IP Rating | IP66/67/69/69K |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Mounting Method | Panel |
| Operator Action | Non-Illuminated Mechanical Latching Action |
| Operator Profile | Unmarked |
| Reset Type | Turn To Release |
| Size | 22 mm |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Tightening Torque | 0.8-1.2 Nm |
| Terminal Connection | Screw Clamp/Plug-in/Printed Circuit Board/Faston |
| Width | 40 mm |
Description
Complete Emergency Switching Off Pushbutton, 1 Normally Closed Configuration, Non-Illuminated Mechanical Latching Action Operator Action, Unmarked Operator Profile, Standard Head, Turn To Release Reset Type, Screw Clamp/Plug-in/Printed Circuit Board/Faston Terminal, 0.8-1.2 Nm Tightening Torque, Panel Mounting, 22 mm Mounting Diameter, IP66/67/69/69K, Plastic Bezel, Red, -40 to 70 deg C, 22 mm, 43 mm Height, 40 mm Width, 100 mm Depth
