Schneider Switch Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 15A 250V 3 Pin Flat Grey IP66
Schneider Switch Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 15A 250V 3 Pin Flat Grey IP66
Switched Socket Outlet Weatherproof, 250 Volt, 15 Amp, 50 Hz, 1 Phase Phase, 1 Pole, 3 Pin Flat (1 + Neutral + Earth), Screw Connection, 2xM25/1xM32 Conduit Entry, 1.5-6 sq-mm Terminal Capacity, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 203 mm Height, 101 mm Width, 101 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Schneider |
| Range Name | Easy56 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EY56C315 |
| Colour | Grey |
| Conduit Entry | 2xM25/1xM32 |
| Connection Type | Screw |
| Current | 15 Amp |
| Depth | 101 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 203 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Flat (1 + Neutral + Earth) |
| Product Type | Switch Sockets |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 250 Volt |
| Terminal Capacity | 1.5-6 sq-mm |
| Width | 101 mm |
Description
Switched Socket Outlet Weatherproof, 250 Volt, 15 Amp, 50 Hz, 1 Phase Phase, 1 Pole, 3 Pin Flat (1 + Neutral + Earth), Screw Connection, 2xM25/1xM32 Conduit Entry, 1.5-6 sq-mm Terminal Capacity, Surface Mounting, IP66, Polycarbonate, Grey, -25 to 75 deg C, 203 mm Height, 101 mm Width, 101 mm Depth
