Schneider Mains Isolating Switch 1P 63A 240VAC Front Wiring 1 Module DIN Rail Mount
Schneider Mains Isolating Switch 1P 63A 240VAC Front Wiring 1 Module DIN Rail Mount
Mains Isolating Switch, 240 Volt, 63 Amp, 50/60 Hz, 1 Pole, 1 Module 18 mm, Front Wiring Connection, IP20, DIN Rail Mounting, White, 25 to 60 deg C, 85 mm Height x 73 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 iSW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9S66163 |
| Colour | White |
| Connection Type | Front Wiring |
| Current | 63 Amp |
| Dimensions | 85 mm Height x 73 mm Depth |
| IP Rating | IP20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mains Switches |
| Temperature | 25 to 60 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
Description
Mains Isolating Switch, 240 Volt, 63 Amp, 50/60 Hz, 1 Pole, 1 Module 18 mm, Front Wiring Connection, IP20, DIN Rail Mounting, White, 25 to 60 deg C, 85 mm Height x 73 mm Depth
