Schneider Safety Switch RCCB Instantaneous 4Pole 80A 380-415VAC 10kA 30mA 4Module 72mm DIN Rail Clip-on Mount
Schneider Safety Switch RCCB Instantaneous 4Pole 80A 380-415VAC 10kA 30mA 4Module 72mm DIN Rail Clip-on Mount
Safety Switch RCCB Instantaneous Type, 380-415 Volt AC, 80 Amp, 50/60 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 4 Modules, 72mm Module Width, 4 Poles, Single Terminal, IP20 Conforming to IEC 60529, IP40 Conforming to IEC 60529, DIN Rail, Clip-on, 10000 Cycles, 20000 Cycles Mechanical Durability, 1-25 mm Flexible, 1-35 mm Rigid Conductor, 3.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, White,-25 to 60 deg C, 91mm Height x 72mm Width x 73.5mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 i1D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9R21480 |
| Conductor Size | 1-25 sq-mm Flexible - 1-35 sq-mm Rigid |
| Current | 80 Amp |
| Depth | 73.5 mm |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| Height | 91 mm |
| IP Rating | IP20/40 |
| Mechanical Durability | 20000 Cycles |
| Modules | 4 Module 72mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Clip-on |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Safety Switches RCCB |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Tightening Torque | 3.5 Nm Top/Bottom |
| Terminal Type | Single |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 380-415 Volt |
| Width | 72 mm |
Description
Safety Switch RCCB Instantaneous Type, 380-415 Volt AC, 80 Amp, 50/60 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 4 Modules, 72mm Module Width, 4 Poles, Single Terminal, IP20 Conforming to IEC 60529, IP40 Conforming to IEC 60529, DIN Rail, Clip-on, 10000 Cycles, 20000 Cycles Mechanical Durability, 1-25 mm Flexible, 1-35 mm Rigid Conductor, 3.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, White,-25 to 60 deg C, 91mm Height x 72mm Width x 73.5mm Depth
