Schneider Miniature Circuit Breaker For DC C Curve 1Module 6kA 250VDC 1P 18mm DIN Rail
Schneider Miniature Circuit Breaker For DC C Curve 1Module 6kA 250VDC 1P 18mm DIN Rail
Miniature Circuit Breaker For DC C Curve, 250 Volt DC, 25 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Modules, 18mm Module Width, 1 Poles, C Curve Trip Characteristic, Toggle Actuator, 2.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, 3000/6000 Cycles, DIN Rail, White,-25 to 70 deg C, 18mm
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 iC60H |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9N61513 |
| Actuator Type | Toggle |
| Colour | White |
| Current | 25 Amp |
| Electrical Life | 3000 / 6000 Cycles |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Tightening Torque | 2.5 Nm Top/Bottom |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Miniature Circuit Breaker For DC C Curve, 250 Volt DC, 25 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Modules, 18mm Module Width, 1 Poles, C Curve Trip Characteristic, Toggle Actuator, 2.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, 3000/6000 Cycles, DIN Rail, White,-25 to 70 deg C, 18mm
