Schneider Miniature Circuit Breaker For DC C Curve 1Module 6kA 250VDC 1P 18mm DIN Rail
Schneider Miniature Circuit Breaker For DC C Curve 1Module 6kA 250VDC 1P 18mm DIN Rail
Miniature Circuit Breaker DC C Curve, 250 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 1 Pole, Toggle Actuator, 2.5 Nm Top/Bottom Tightening Torque, 3000/6000 Cycles Electrical Life, DIN Rail Mounting, White, 25 to 70 deg C
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 iC60H |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9N61512 |
| Actuator Type | Toggle |
| Colour | White |
| Current | 20 Amp |
| Electrical Life | 3000 / 6000 Cycles |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 25 to 70 deg C |
| Tightening Torque | 2.5 Nm |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Miniature Circuit Breaker DC C Curve, 250 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 1 Pole, Toggle Actuator, 2.5 Nm Top/Bottom Tightening Torque, 3000/6000 Cycles Electrical Life, DIN Rail Mounting, White, 25 to 70 deg C
