Schneider Miniature Circuit Breaker B Curve 1Amp 10 kA 1Pole 1Module 18mm DIN Rail/Clip-On Mount
Schneider Miniature Circuit Breaker B Curve 1Amp 10 kA 1Pole 1Module 18mm DIN Rail/Clip-On Mount
Miniature Circuit Breaker B Curve, 240 Volt AC, 1 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Number of Poles: 1, Trip Characteristic: B Curve, Toggle Actuator, 2 N/m Top/Bottom Tightening Torque, Single Terminal, IP20 Conforming to IEC 60529, 10000 Cycles, 1 to 16 mm Flexible, 1 to 25 mm Rigid Cable, DIN Rail, Clip-On, White,-35 to 70 deg C, 85mm Height, 18mm Width, 78.5mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 iC60H |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9F53101 |
| Actuator Type | Toggle |
| Cable Size | 1-16 sq-mm Flexible / 1-25 sq-mm Rigid |
| Colour | White |
| Current | 1 Amp |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Depth | 78.5 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 85 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 1 Module 18mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Clip-On |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -35 to 70 deg C |
| Terminal Type | Single |
| Tightening Torque | 2 Nm Top/Bottom |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 18 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker B Curve, 240 Volt AC, 1 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Number of Poles: 1, Trip Characteristic: B Curve, Toggle Actuator, 2 N/m Top/Bottom Tightening Torque, Single Terminal, IP20 Conforming to IEC 60529, 10000 Cycles, 1 to 16 mm Flexible, 1 to 25 mm Rigid Cable, DIN Rail, Clip-On, White,-35 to 70 deg C, 85mm Height, 18mm Width, 78.5mm Depth
