Schneider Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 6 Amp 220-240V AC 6 kA 2Module 36mm DIN Rail
Schneider Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 6 Amp 220-240V AC 6 kA 2Module 36mm DIN Rail
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 220-240 Volt, 6 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 + N Pole, 2 Module 36 mm, 1-10 sq-mm Flexible/ 1-16 sq-mm Rigid Terminal, IP20/40, DIN Rail Mounting, White, 25 to 60 deg C, 85 mm Height, 36 mm Width, 73 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9D32606 |
| Colour | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 73 mm |
| Current | 6 Amp |
| Height | 85 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 2 Module 36 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Combination RCBO |
| Temperature | 25 to 60 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 1-10 sq-mm Flexible / 1-16 sq-mm Rigid |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Width | 36 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 220-240 Volt, 6 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 + N Pole, 2 Module 36 mm, 1-10 sq-mm Flexible/ 1-16 sq-mm Rigid Terminal, IP20/40, DIN Rail Mounting, White, 25 to 60 deg C, 85 mm Height, 36 mm Width, 73 mm Depth
