Schneider Earth Leakage Circuit Breaker 1P+N 16 Amp 110V AC 10 kA 1Module 18mm DIN Rail
Schneider Earth Leakage Circuit Breaker 1P+N 16 Amp 110V AC 10 kA 1Module 18mm DIN Rail
Earth Leakage Circuit Breaker, 16 Amp, 110 Volt AC, 50 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 1P + N, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Trip Characteristic: C Curve, 1-16 mm/1-10 mm Flex/1-25 mm/1-16 mm Rigid Terminal Connection, Screw Clamp, IP20, DIN Rail, White,-15 to 60 deg C, 110mm Height, 18mm Width, 77.5mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9D19816 |
| Colour | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 77.5 mm |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Current | 16 Amp |
| Height | 110 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Earth Leakage |
| Temperature | -15 to 60 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 1-16 sq-mm / 1-10 sq-mm Flex / 1-25 sq-mm / 1-16 sq-mm Rigid |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 110 Volt |
| Width | 18 mm |
Description
Earth Leakage Circuit Breaker, 16 Amp, 110 Volt AC, 50 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 1P + N, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Trip Characteristic: C Curve, 1-16 mm/1-10 mm Flex/1-25 mm/1-16 mm Rigid Terminal Connection, Screw Clamp, IP20, DIN Rail, White,-15 to 60 deg C, 110mm Height, 18mm Width, 77.5mm Depth
