Schneider Earth Leakage Circuit Breaker 2Pole 20 Amp 240V AC 10 kA 2Module 36mm DIN Rail
Schneider Earth Leakage Circuit Breaker 2Pole 20 Amp 240V AC 10 kA 2Module 36mm DIN Rail
Residual Current Breaker with Overcurrent Protection (RCBO), 240 Volt, 20 Amp, 50 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 2 Pole, 2 Module 36 mm, 1-16 sq-mm/1-10 sq-mm Flexible/1-25 sq-mm/1-16 sq-mm Rigid Terminal, Screw Clamp Connection, IP20, DIN Rail/Clip-On Mounting, White, 15 to 60 deg C, 110 mm Height, 36 mm Width, 75.5 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9D11220 |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Current | 20 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 75.5 mm |
| Height | 110 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Clip-On |
| Modules | 2 Module 36 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Temperature | 15 to 60 deg C |
| Terminal Connection | 1-16 sq-mm / 1-10 sq-mm Flexible / 1-25 sq-mm / 1-16 sq-mm Rigid |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 36 mm |
Description
Residual Current Breaker with Overcurrent Protection (RCBO), 240 Volt, 20 Amp, 50 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 2 Pole, 2 Module 36 mm, 1-16 sq-mm/1-10 sq-mm Flexible/1-25 sq-mm/1-16 sq-mm Rigid Terminal, Screw Clamp Connection, IP20, DIN Rail/Clip-On Mounting, White, 15 to 60 deg C, 110 mm Height, 36 mm Width, 75.5 mm Depth
