Schneider Impulse Relay 2NO 16A 48V/24VDC DIN Rail Mount
Schneider Impulse Relay 2NO 16A 48V/24VDC DIN Rail Mount
Impulse Relay, 250 Volt AC, 48 Volt AC/24 Volt DC, 16 Amp, 2NO, Coil Deconnection, Remote and Manual, 200000 Cycles, AC-22: 100000 Cycles, Tightening Torque: 1 N/m, Tunnel Terminal, IP20, IP40, DIN Rail Mount, -20 to 50 deg C, 84 mm Height, 18 mm Width, 60 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | Acti 9 iTL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9C30212 |
| Contact Configuration | 2 Normally Opened |
| Control Type | Coil Deconnection/Remote and Manual |
| Current | 16 Amp |
| Height | 84 mm |
| Depth | 60 mm |
| IP Rating | IP20/40 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Operating Coil Voltage | 48 Volt AC/24 Volt DC |
| Operating Cycles | AC-21: 200000 Cycles, AC-22: 100000 Cycles |
| Product Type | Impulse Relays |
| Temperature | -20 to 50 deg C |
| Terminal Type | Tunnel |
| Tightening Torque | 1 N/m |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 18 mm |
Description
Impulse Relay, 250 Volt AC, 48 Volt AC/24 Volt DC, 16 Amp, 2NO, Coil Deconnection, Remote and Manual, 200000 Cycles, AC-22: 100000 Cycles, Tightening Torque: 1 N/m, Tunnel Terminal, IP20, IP40, DIN Rail Mount, -20 to 50 deg C, 84 mm Height, 18 mm Width, 60 mm Depth
