Schneider Contactor DIN 1 Pole AC3 25A 240V 1NO 1 Pole DIN Rail Mount
Schneider Contactor DIN 1 Pole AC3 25A 240V 1NO 1 Pole DIN Rail Mount
Contactor, 240 Volt AC Coil Voltage, 1.2 kW AC3 AC3 Rating, 25 Amp AC3 AC3 Rating, 1 Normally Opened Configuration, 1 Pole, Tunnel Terminal, Clip-on Mounting, IP20, -5 to 60 deg C, 81 mm Height, 18 mm Width, 60 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Schneider |
| Range Name | Acti 9 CT |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9C20731 |
| AC3 Rating (kW) | 1.2 kW AC3 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened |
| AC3 Rating (Amps) | 25 Amp AC3 |
| Depth | 60 mm |
| Height | 81 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Clip-on |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -5 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Tunnel |
| Width | 18 mm |
Description
Contactor, 240 Volt AC Coil Voltage, 1.2 kW AC3 AC3 Rating, 25 Amp AC3 AC3 Rating, 1 Normally Opened Configuration, 1 Pole, Tunnel Terminal, Clip-on Mounting, IP20, -5 to 60 deg C, 81 mm Height, 18 mm Width, 60 mm Depth
