SFR RCBO Circuit Breaker 1P+N 20 Amp 240V AC 10kA DIN Mount
SFR RCBO Circuit Breaker 1P+N 20 Amp 240V AC 10kA DIN Mount
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Compact, 240 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 + N Pole, 10-16/25 sq-mm Terminal, IP20, DIN Rail Mounting, Black Handle, 5 to 55 deg C, 90 mm Height, 17.8 mm Width, 74.4 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SFR |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SFRSE3NC20 |
| Colour | Black Handle |
| Current | 20 Amp |
| Depth | 74.4 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| Height | 90 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Product Type | Combination RCBO |
| Temperature | 5 to 55 deg C |
| Terminal Connection | 10-16 / 25 sq-mm |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 17.8 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Compact, 240 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, 10 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 + N Pole, 10-16/25 sq-mm Terminal, IP20, DIN Rail Mounting, Black Handle, 5 to 55 deg C, 90 mm Height, 17.8 mm Width, 74.4 mm Depth
