SFR RCBO Circuit Breaker 1P+N 60 Amp 240V AC 6 kA DIN
SFR RCBO Circuit Breaker 1P+N 60 Amp 240V AC 6 kA DIN
RCBO Circuit Breaker Type A, 60 Amp, 240 Volt AC, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 1P + N, Trip Characteristic: C Curve, 25 mm Terminal Connection, IP20, DIN, Black Handle,-5 to 55 deg C, 85.5mm Height, 17.8mm Width, 73.96mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SFR |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SFRSE1C6 |
| Colour | Black Handle |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 73.96 mm |
| Current | 60 Amp |
| Height | 85.5 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Combination RCBO |
| Temperature | -5 to 55 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 25 sq-mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 17.8 mm |
Description
RCBO Circuit Breaker Type A, 60 Amp, 240 Volt AC, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 1P + N, Trip Characteristic: C Curve, 25 mm Terminal Connection, IP20, DIN, Black Handle,-5 to 55 deg C, 85.5mm Height, 17.8mm Width, 73.96mm Depth
