Serveredge PDU Unit 1RU Horizontal 6 Port 44.6x482.6x45mm Black
Serveredge PDU Unit 1RU Horizontal 6 Port 44.6x482.6x45mm Black
The Serveredge basic PDUs are the most efficient way to power protect your rack mount equipment's. Serveredge PDUs are built to both Australian and International standards and requirements, so that your equipment can deliver the most optimum performance while using minimum of your valuable rack space. The PDUs have a Metal Alloy casing which makes them durable for rack mount use and also allows both vertical and horizontal applications.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Serveredge |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 43223300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SEDG-6P-GPO |
| Colour | Black |
| Cord Length | 2 mtr |
| Depth | 44.6 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 45 mm |
| Inputs | 1 x 3 Pin Australian Plug |
| Material | Metal |
| Mounting Method | Rack |
| Number Of Ways | 6 Way |
| Orientation | Horizontal |
| Outputs | 6 x 3 Pin Australian GPO |
| Product Type | simple |
| Rack Units | 1 RU |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 482.6 mm |
Description
The Serveredge basic PDUs are the most efficient way to power protect your rack mount equipment's. Serveredge PDUs are built to both Australian and International standards and requirements, so that your equipment can deliver the most optimum performance while using minimum of your valuable rack space. The PDUs have a Metal Alloy casing which makes them durable for rack mount use and also allows both vertical and horizontal applications.
