Serveredge Alpha Series Fibre Optic Cable Multimode Loose Tube OM4 12 Fibre Polyamide-12
Serveredge Alpha Series Fibre Optic Cable Multimode Loose Tube OM4 12 Fibre Polyamide-12
Fibre Optic Cable Multimode Loose Tube, 12 Fibre, OM4, Multimode, <3 db/km at 850 nm, <1 db/km at 1300 nm Attenuation, 204 mm Bend Radius, 2 kN Tensile Strength, Compound Thixotropic Jelly Tube, Blue/Five Black Filler Colour Sequence, Inner: HDPE/Outer Jacket: Polyamide-12 Sheath, 30 to 70 deg C, 10.2 mm +/-0.5 mm Outside Diameter
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Serveredge |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 43223300 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | PTL-12C-OM4 |
| Attenuation | <3 db/km at 850 Nm - <1 db/km at 1300 Nm |
| Colour Sequence | Blue/Five Black Filler |
| Bend Radius | 204 mm |
| Fibre Count | 12 |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Type | OM4 |
| Outside Diameter | 10.2 mm +/-0.5 mm |
| Product Type | Fibre Optic Cable |
| Sheath Material | Inner: HDPE/Outer Jacket: Polyamide-12 |
| Temperature | 30 to 70 deg C |
| Tensile Strength | 2 kN |
| Tube Filling | Compound Thixotropic Jelly |
Description
Fibre Optic Cable Multimode Loose Tube, 12 Fibre, OM4, Multimode, <3 db/km at 850 nm, <1 db/km at 1300 nm Attenuation, 204 mm Bend Radius, 2 kN Tensile Strength, Compound Thixotropic Jelly Tube, Blue/Five Black Filler Colour Sequence, Inner: HDPE/Outer Jacket: Polyamide-12 Sheath, 30 to 70 deg C, 10.2 mm +/-0.5 mm Outside Diameter
