SAL Occupancy Passive Infrared Sensor 360deg 18M 1.25A 240V IP20 White Recessed/Surface Mount
SAL Occupancy Passive Infrared Sensor 360deg 18M 1.25A 240V IP20 White Recessed/Surface Mount
Passive Infrared Occupancy Sensor, 240 Volt, 1.25 Amp, <1 Watt, 50 Hz, IP20, Recessed/Surface Mounting, 3 mtr Mounting Height, 360 deg Detection Angle, 18 mtr Detection Distance, 2000 Watt Incandescent/600 Watt Fluorescent/300 Watt LED Load Type, Polycarbonate, White, 25 deg C, 106 mm Diameter, 57 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SAL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SMS803CD |
| Colour | White |
| Current | 1.25 Amp |
| Detection Angle | 360 deg |
| Detection Distance | 18 mtr |
| Diameter | 106 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 57 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Load Type | 2000 Watt Incandescent/600 Watt Fluorescent/300 Watt LED |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Height | 3 mtr |
| Mounting Method | Recessed/Surface |
| Product Type | Sensors |
| Temperature | 25 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
| Wattage | <1 Watt |
Description
Passive Infrared Occupancy Sensor, 240 Volt, 1.25 Amp, <1 Watt, 50 Hz, IP20, Recessed/Surface Mounting, 3 mtr Mounting Height, 360 deg Detection Angle, 18 mtr Detection Distance, 2000 Watt Incandescent/600 Watt Fluorescent/300 Watt LED Load Type, Polycarbonate, White, 25 deg C, 106 mm Diameter, 57 mm Height
