SAL Downlight Square Recessed Fixed 75mm Cutout COB LED 8W 4K Dimmable Matt White
SAL Downlight Square Recessed Fixed 75mm Cutout COB LED 8W 4K Dimmable Matt White
Downlight Square Recessed Fixed 75 mm Cutout, COB LED, 8 Watt, 240 Volt AC, Square, Recessed Mounting, Cool White, 4000K, 1000 Lumens, 36 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 75 mm, Die-Cast Aluminium, Matt White, Powder Coated Finish, IP44, 85 mm Length, 85 mm Width, 76 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SAL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S9691/85/10CW-NLA |
| Beam Angle | 36 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Colour Designation | Cool White |
| Cut-Out Diameter | 75 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 76 mm |
| Finish | Powder Coated |
| CRI | >80 |
| Lamp Shape | Square |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 85 mm |
| Lumens | 1000 lm |
| Light Source | COB LED |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Product Type | Downlights Square |
| Wattage | 8 Watt |
| Width | 85 mm |
Description
Downlight Square Recessed Fixed 75 mm Cutout, COB LED, 8 Watt, 240 Volt AC, Square, Recessed Mounting, Cool White, 4000K, 1000 Lumens, 36 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 75 mm, Die-Cast Aluminium, Matt White, Powder Coated Finish, IP44, 85 mm Length, 85 mm Width, 76 mm Height
