SAL Downlight Square Recessed Fixed 100mm Cutout COB LED 13W 4K Dimmable Matt White
SAL Downlight Square Recessed Fixed 100mm Cutout COB LED 13W 4K Dimmable Matt White
Downlight Square Recessed Fixed 100 mm Cutout, COB LED, 13 Watt, 240 Volt AC, Square, Recessed Mounting, Cool White, 4000K, 1500 Lumens, 36 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 100 mm, Die-Cast Aluminium, Matt White, Powder Coated Finish, IP44, 110 mm Length, 110 mm Width, 92 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SAL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S9691/110/15CW |
| Beam Angle | 36 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Colour Designation | Cool White |
| Cut-Out Diameter | 100 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 92 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Shape | Square |
| Length | 110 mm |
| Light Source | COB LED |
| Lumens | 1500 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Product Type | Downlights Square |
| Wattage | 13 Watt |
| Width | 110 mm |
Description
Downlight Square Recessed Fixed 100 mm Cutout, COB LED, 13 Watt, 240 Volt AC, Square, Recessed Mounting, Cool White, 4000K, 1500 Lumens, 36 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 100 mm, Die-Cast Aluminium, Matt White, Powder Coated Finish, IP44, 110 mm Length, 110 mm Width, 92 mm Height
