SAL LED Downlight 195mm Cutout SMD LED 23/30W Recessed 3/4/5.7K White
SAL LED Downlight 195mm Cutout SMD LED 23/30W Recessed 3/4/5.7K White
LED Downlight, SMD LED Chip, 23/30 Watt, 240 Volt Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, L70, 3000/4000/5700K, 2600/3100/2800 lm, 51000 hrs, 90 deg Beam Angle, 80 CRI, Non-Dimmable, Recessed Mounting, IP64, >0.9 Power Factor, Aluminium, White, Powder Coated, 0 to 40 deg C, 195 mm Cut-Out Diameter, 230 mm Width, 75 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | SAL |
| Range Name | Premier |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S9075TC/WH/DP |
| Average Lamp Life | 51000 hrs |
| Beam Angle | 90 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Cut-Out Diameter | 195 mm |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 75 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP64 |
| Lamp Shape | L70 |
| Lumens | 2600/3100/2800 lm |
| Light Source | SMD LED Chip |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Power Factor | >0.9 |
| Product Type | LED Downlights |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Width | 230 mm |
| Wattage | 23/30 Watt |
Description
LED Downlight, SMD LED Chip, 23/30 Watt, 240 Volt Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, L70, 3000/4000/5700K, 2600/3100/2800 lm, 51000 hrs, 90 deg Beam Angle, 80 CRI, Non-Dimmable, Recessed Mounting, IP64, >0.9 Power Factor, Aluminium, White, Powder Coated, 0 to 40 deg C, 195 mm Cut-Out Diameter, 230 mm Width, 75 mm Height
