Sprecher+Schuh Rail Terminal Block Screwed 1 Wire 1 Level 35mm Blue
Sprecher+Schuh Rail Terminal Block Screwed 1 Wire 1 Level 35mm Blue
Rail Terminal Block, 750 Volt, 138 Amp, 35mm Conductor, 1 Conductor, Wire Strip Length: 17 mm, Tightening Torque: 2.5 N/m, Wiring Format: 1 Conductor, 1 Level, Screw Terminal, Rail Mount, Blue, -40 to 90 deg C, Height: 71 mm, 60 mm Width, 14 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | V7-W |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | V7W35B |
| Colour | Blue |
| Conductor Size | 35mm |
| Current Rating | 138 Amp |
| Depth | 14 mm |
| Height | 71 mm |
| Mounting Method | Rail |
| Number of Conductors | 1 |
| Number of Levels | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 2.5 Nm |
| Voltage Rating | 750 Volt |
| Width | 60 mm |
| Wire Strip Length | 17 mm |
| Wiring Format | 1 Conductor |
Description
Rail Terminal Block, 750 Volt, 138 Amp, 35mm Conductor, 1 Conductor, Wire Strip Length: 17 mm, Tightening Torque: 2.5 N/m, Wiring Format: 1 Conductor, 1 Level, Screw Terminal, Rail Mount, Blue, -40 to 90 deg C, Height: 71 mm, 60 mm Width, 14 mm Depth
