Sprecher+Schuh Rail Terminal Block Screwed 1 Wire 1 Level 35mm Grey Polyamide 66
Sprecher+Schuh Rail Terminal Block Screwed 1 Wire 1 Level 35mm Grey Polyamide 66
Terminal Block, 35 mm, 2 Conductors, 750 Volt, 138 Amp, 17 mm Wire Strip Length, 2.5 Nm Tightening Torque, 1 Conductor Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Terminal Marking Position, Screw Terminal, DIN Rail Mounting, Polyamide 66 Insulation, Grey, 40 to 90 deg C, UL94 V0 Flammability, 71 mm Height, 60 mm Width, 14 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | V7-W |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | V7W35 |
| Current Rating | 138 Amp |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 35mm |
| Depth | 14 mm |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 71 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Marking Position | Terminal |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Temperature | 40 to 90 deg C |
| Tightening Torque | 2.5 Nm |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 750 Volt |
| Width | 60 mm |
| Wiring Format | 1 Conductor |
| Wire Strip Length | 17 mm |
Description
Terminal Block, 35 mm, 2 Conductors, 750 Volt, 138 Amp, 17 mm Wire Strip Length, 2.5 Nm Tightening Torque, 1 Conductor Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Terminal Marking Position, Screw Terminal, DIN Rail Mounting, Polyamide 66 Insulation, Grey, 40 to 90 deg C, UL94 V0 Flammability, 71 mm Height, 60 mm Width, 14 mm Depth
