Time Delay Relay Electronic DIN 35 Rail Mount 1CO Function J ON Delay Pulse Controlled 3min-1Hr 24/240V/24/48VDC
Time Delay Relay Electronic DIN 35 Rail Mount 1CO Function J ON Delay Pulse Controlled 3min-1Hr 24/240V/24/48VDC
Time Delay Relay Electronic, 24/240 Volt AC, 24/48 Volt DC, 1 mA, 5 VA AC, 0.5 Watt DC, 1CO, Timing Function: Function J ON Delay Pulse Controlled, Timing Range: 3 min-1 hr, 30000000 Mechanical, 200000 Electrical Cycles, Tightening Torque: 0.8-1.2 N/m, Screw Terminal, DIN Mount 35 Rail, IP20, IP30, -25 to 45 deg C, 78.8 mm Height, 22.5 mm Width, 109 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | RZ7-FSJ3 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RZ7FSJ3IU23 |
| Contact Configuration | 1 Changeover |
| Depth | 109 mm |
| IP Rating | IP20/30 |
| Current | 1 mA |
| Height | 78.8 mm |
| Operating Cycles | 30000000 Mechanical/200000 Electrical Cycles |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Product Type | Time Delay Relays |
| Temperature | -25 to 45 deg C |
| Power Rating | 5 VA AC/0.5 Watt DC |
| Terminal Connection | Screw |
| Timing Function | Function J ON Delay Pulse Controlled |
| Tightening Torque | 0.8-1.2 N/m |
| Timing Range | 3 Minutes-1 Hour |
| Voltage | 24-240 Volt AC/24-48 Volt DC |
| Width | 22.5 mm |
Description
Time Delay Relay Electronic, 24/240 Volt AC, 24/48 Volt DC, 1 mA, 5 VA AC, 0.5 Watt DC, 1CO, Timing Function: Function J ON Delay Pulse Controlled, Timing Range: 3 min-1 hr, 30000000 Mechanical, 200000 Electrical Cycles, Tightening Torque: 0.8-1.2 N/m, Screw Terminal, DIN Mount 35 Rail, IP20, IP30, -25 to 45 deg C, 78.8 mm Height, 22.5 mm Width, 109 mm Depth
