Sprecher+Schuh Cam Switch Changeover With Off Position 3P 20A AC21 Panel Mount
Sprecher+Schuh Cam Switch Changeover With Off Position 3P 20A AC21 Panel Mount
Cam Switch Changeover With Off Position, AC21 Rating: 20 Amp at 690 Volt AC, AC23 Rating: 7.5 kW, 690 Volt AC, 50/60 Hz, 3 Pole, Stayput Action, 60 deg, Changeover With Off Position, Legend: 1 0 2, Rotary Actuator, 16-10 AWG, Screw Terminal, Tightening Torque: 1.2 Nm, Mechanical Durability: 1200 Cycles/hr, Panel Mount, IP20, IP65, -25 to 60 deg C, 50 mm Height, 49 mm Width, 69.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | L2 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LE2203503 |
| AC21 Rating | 20 Amp AC21 @ 690 Volt |
| AC23 Rating | 7.5 kW |
| Actuator | Rotary |
| Conductor Size | 16-10 AWG |
| Connection Type | Screw |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 50 mm |
| Depth | 69.5 mm |
| IP Rating | IP20/65 |
| Legend | 1 0 2 |
| Mechanical Durability | 1200 Cycles/hr |
| Mounting Method | Panel |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operation Type | Stayput |
| Product Type | Cam Switches Changeover |
| Switching Function | Changeover With Off Position |
| Switching Angle | 60 deg |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Tightening Torque | 1.2 Nm |
| Width | 49 mm |
Description
Cam Switch Changeover With Off Position, AC21 Rating: 20 Amp at 690 Volt AC, AC23 Rating: 7.5 kW, 690 Volt AC, 50/60 Hz, 3 Pole, Stayput Action, 60 deg, Changeover With Off Position, Legend: 1 0 2, Rotary Actuator, 16-10 AWG, Screw Terminal, Tightening Torque: 1.2 Nm, Mechanical Durability: 1200 Cycles/hr, Panel Mount, IP20, IP65, -25 to 60 deg C, 50 mm Height, 49 mm Width, 69.5 mm Depth
