Sprecher+Schuh Cam Switch Isolator Switching 2P 20A AC21 Panel Mount
Sprecher+Schuh Cam Switch Isolator Switching 2P 20A AC21 Panel Mount
Cam Switch Isolator Switching, AC21 Rating: 20 Amp at 690 Volt AC, 690 Volt AC, 50/60 Hz, 2 Pole, Stayput Action, 90 deg, Off/On, Isolator, Rotary Actuator, 16-10 AWG, Screw Terminal, Tightening Torque: 1.2 Nm, Mechanical Durability: 1200 Cycles/hr, Panel Mount, IP20, IP65, -25 to 60 deg C, 55 mm Height, 55 mm Width, 44.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | L2 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LE2201782 |
| AC21 Rating | 20 Amp AC21 @ 690 Volt |
| Conductor Size | 16-10 AWG |
| Actuator | Rotary |
| Depth | 44.5 mm |
| Connection Type | Screw |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 55 mm |
| IP Rating | IP20/65 |
| Mechanical Durability | 1200 Cycles/hr |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Mounting Method | Panel |
| Operation Type | Stayput |
| Switching Function | Off/On/Isolator |
| Switching Angle | 90 deg |
| Product Type | Cam Switches Isolator |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Width | 55 mm |
| Tightening Torque | 1.2 Nm |
Description
Cam Switch Isolator Switching, AC21 Rating: 20 Amp at 690 Volt AC, 690 Volt AC, 50/60 Hz, 2 Pole, Stayput Action, 90 deg, Off/On, Isolator, Rotary Actuator, 16-10 AWG, Screw Terminal, Tightening Torque: 1.2 Nm, Mechanical Durability: 1200 Cycles/hr, Panel Mount, IP20, IP65, -25 to 60 deg C, 55 mm Height, 55 mm Width, 44.5 mm Depth
