Sprecher+Schuh Motor Starter Reversing 4.0kW 240V Insulated Polycarbonate IP66
Sprecher+Schuh Motor Starter Reversing 4.0kW 240V Insulated Polycarbonate IP66
Motor Starter Reversing, 9 Amp, 4.0 kW, 240 Volt AC, 3 Wires, Action: Forward/Reverse/Stop Pushbutton Reset, IP66, Insulated Polycarbonate, 180 mm Length x 130 mm Width x 150 mm Depth
| Brand | Sprecher+Schuh |
|---|---|
| Range Name | Streamline |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EREV49PB240VA |
| IP Rating | IP66 |
| Product Type | Motor Starters Reversing |
| Wattage | 4.0 kW |
| Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Height | 180 mm |
| Width | 130 mm |
| Current | 9 Amp |
| Depth | 150 mm |
| Number of Wires | 3 Wires |
| Action | Forward-Reverse-Stop Reset Pushbutton |
Description
Motor Starter Reversing, 9 Amp, 4.0 kW, 240 Volt AC, 3 Wires, Action: Forward/Reverse/Stop Pushbutton Reset, IP66, Insulated Polycarbonate, 180 mm Length x 130 mm Width x 150 mm Depth
