Sprecher+Schuh Emergency Stop Actuator Only 60mm Head Plastic Body Twist to Release Action Red 22.5mm
Sprecher+Schuh Emergency Stop Actuator Only 60mm Head Plastic Body Twist to Release Action Red 22.5mm
Emergency Stop Actuator Only 60mm Head Plastic Body, Mushroom Head, Mounting Hole Diameter: 22.5 mm, Operator Type: E-Stop, Tightening Torque: 1.7 N/m, IP65, IP66, IP69K, Panel Mount, Housing: Polycarbonate and PBT Blend, Bezel: Glass-Filled Nylon/PA6/PA66 (Polyamide 6), Red, -25 to 70 deg C, Twist to Release Action, 60 mm Diameter
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | D7 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | D7PMT64 |
| Actuator Head | Mushroom |
| Colour | Red |
| Diameter | 60 mm |
| IP Rating | IP65/66/69 |
| Mounting Hole Diameter | 22.5 mm |
| Mounting Method | Panel |
| Operator Type | E-Stop |
| Operator Action | Twist to Release |
| Product Type | P/B Actuators Emergency Stop |
| Tightening Torque | 1.7 Nm |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
Description
Emergency Stop Actuator Only 60mm Head Plastic Body, Mushroom Head, Mounting Hole Diameter: 22.5 mm, Operator Type: E-Stop, Tightening Torque: 1.7 N/m, IP65, IP66, IP69K, Panel Mount, Housing: Polycarbonate and PBT Blend, Bezel: Glass-Filled Nylon/PA6/PA66 (Polyamide 6), Red, -25 to 70 deg C, Twist to Release Action, 60 mm Diameter
