Miniature Contactor General Purpose AC Operated 3 Pole 5.5kW 11.5A AC3 20A AC1 24V 3NO Main 1NC Aux DIN Rail Mount
Miniature Contactor General Purpose AC Operated 3 Pole 5.5kW 11.5A AC3 20A AC1 24V 3NO Main 1NC Aux DIN Rail Mount
Miniature Contactor General Purpose AC Operated Standard, 24 Volt AC, AC3 Rating (kW): 5.5 at 415/690 Volt, AC3 Rating (Amps): 11.5 at 415 Volt, 6.7 at 690 Volt, AC1 Rating (Amps): 20 at 415 Volt, 3NO Main, 1NC Auxiliary, 3 Pole, Operating Time: 15-40, 15-33, 15-28 ms, Screw Terminal, DIN Rail Mount or Base, IP20, 108.2 mm Height, 45 mm Width, 78.7 mm Depth, Conventional Coil
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sprecher+Schuh |
| Range Name | CA8 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CA8120124VAC |
| AC1 Rating (Amps) | 20 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 11.5/6.7 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 5.5 kW |
| Contact Configuration | 3 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Depth | 78.7 mm |
| Height | 108.2 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Base |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt AC |
| Operating Time | 15-40/15-33/15-28 ms |
| Please Note | Conventional Coil |
| Product Type | Contactors General |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 45 mm |
Description
Miniature Contactor General Purpose AC Operated Standard, 24 Volt AC, AC3 Rating (kW): 5.5 at 415/690 Volt, AC3 Rating (Amps): 11.5 at 415 Volt, 6.7 at 690 Volt, AC1 Rating (Amps): 20 at 415 Volt, 3NO Main, 1NC Auxiliary, 3 Pole, Operating Time: 15-40, 15-33, 15-28 ms, Screw Terminal, DIN Rail Mount or Base, IP20, 108.2 mm Height, 45 mm Width, 78.7 mm Depth, Conventional Coil
