Rheem Boiling Water Heater 10Litre 2.4kW 10Amp 50-1000kPa 1/2 in BSPM Stainless Steel White
Rheem Boiling Water Heater 10Litre 2.4kW 10Amp 50-1000kPa 1/2 in BSPM Stainless Steel White
Boiling Water Heater, Capacity: 10 Litre, 10 Amp, Cups per hour: 65, Weight Empty: 10 kg, Weight Full: 22 kg, Minimum Water Pressure: 50 kPa, Maximum Water Pressure: 1000 kPa, Electrical Connections: 3 Pin Plug and Flex, Plumbing Connections: 1/2 in BSPM, Stainless Steel, White, Powder Coated, 615mm Height, 334mm Width, 191mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Rheem |
| Range Name | Lazer |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 70210W-AU |
| Capacity | 10 Litre |
| Colour | White |
| Height | 615 mm |
| Depth | 191 mm |
| Current | 10 Amp |
| Electrical Connections | 3 Pin Plug and Flex |
| Material | Stainless Steel |
| Max Water Pressure | 1000 kPa |
| Min Water Pressure | 50 kPa |
| Plumbing Connections | 1/2 inch BSPM |
| Product Type | simple |
| Weight Empty | 10 kg |
| Width | 334 mm |
Description
Boiling Water Heater, Capacity: 10 Litre, 10 Amp, Cups per hour: 65, Weight Empty: 10 kg, Weight Full: 22 kg, Minimum Water Pressure: 50 kPa, Maximum Water Pressure: 1000 kPa, Electrical Connections: 3 Pin Plug and Flex, Plumbing Connections: 1/2 in BSPM, Stainless Steel, White, Powder Coated, 615mm Height, 334mm Width, 191mm Depth
