Wiha SoftFinish 322 Electricians Hex Nut Driver Insulated Screwdriver 6x125mm 1000V Chrome Vanadium Steel Black Finish
Wiha SoftFinish 322 Electricians Hex Nut Driver Insulated Screwdriver 6x125mm 1000V Chrome Vanadium Steel Black Finish
Electricians Hex Nut Driver Insulated, 6mm Bit Size, Hex Nut Bit Type, 1000 Volt AC VDE Insulation, Ergonomic Multi-Component Handle, 30mm Handle Width, 125mm Blade Length, Chrome-Vanadium Steel Blade, Black Blade, 236mm Overall Length, DIN 3125. Manufactured acc. to IEC 60900:2004
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Wiha |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27113200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WIH00857 |
| Bit Type | Hex Nut |
| Bit Size | 6 mm |
| Blade Finish | Black |
| Blade Length | 125 mm |
| Blade Material | Chrome-Vanadium Steel |
| Handle Width | 30 mm |
| Handle Type | Ergonomic Multi-Component |
| Insulation Voltage | 1000 Volt AC VDE |
| Overall Length | 236 mm |
| Product Type | Insulated Tools |
| Standards | DIN 3125. Manufactured based on IEC 60900:2004 |
Description
Electricians Hex Nut Driver Insulated, 6mm Bit Size, Hex Nut Bit Type, 1000 Volt AC VDE Insulation, Ergonomic Multi-Component Handle, 30mm Handle Width, 125mm Blade Length, Chrome-Vanadium Steel Blade, Black Blade, 236mm Overall Length, DIN 3125. Manufactured acc. to IEC 60900:2004
