Alchemy LED Downlight 170-200mm Cutout LED 20/40W Recessed 3/4/5K White
Alchemy LED Downlight 170-200mm Cutout LED 20/40W Recessed 3/4/5K White
LED Downlight 170-200 mm Cutout, LED, 20/40 Watt, 240 Volt, Recessed Mounting, Tri-Colour, 3000/4000/5000K, 1800/3800 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, 100 deg Beam Angle, CRI: >80, Cut-Out Diameter: 170-200 mm, Power Factor: 0.9, Die-Cast Aluminium, White, IP44, -20 to 45 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Alchemy |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TSAL8SNTC40W |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | White |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour Designation | Tri-Colour |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| Cut-Out Diameter | 170-200 mm |
| CRI | >80 |
| IP Rating | IP44 |
| Lumens | 1800/3800 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Light Source | LED |
| Power Factor | 0.9 |
| Product Type | LED Downlights |
| Temperature | -20 to 45 deg C |
| Wattage | 20/40 Watt |
Description
LED Downlight 170-200 mm Cutout, LED, 20/40 Watt, 240 Volt, Recessed Mounting, Tri-Colour, 3000/4000/5000K, 1800/3800 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, 100 deg Beam Angle, CRI: >80, Cut-Out Diameter: 170-200 mm, Power Factor: 0.9, Die-Cast Aluminium, White, IP44, -20 to 45 deg C
