Dewalt Auger Bit Scotch Pattern 12mm OAL 305mm Hex Forged Steel
Dewalt Auger Bit Scotch Pattern 12mm OAL 305mm Hex Forged Steel
Auger Bit, Scotch Pattern, 12mm, 305mm Overall Length, 12.7mm Shank, Hex Shank, Self Feeding Screw Point, Flute Type: Mathieson-Type Twist Design, Forged Steel SAE 1060
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Dewalt |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 23241600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DEWDT90212-QZ |
| Bit Size | 12 mm |
| Flute Type | Mathieson-Type Twist Design |
| Material | Forged Steel SAE 1060 |
| Overall Length | 305 mm |
| Product Type | Auger Bits |
| Point Type | Self Feeding Screw |
| Shank Size | 12.7 mm |
| Shank Type | Hex |
Description
Auger Bit, Scotch Pattern, 12mm, 305mm Overall Length, 12.7mm Shank, Hex Shank, Self Feeding Screw Point, Flute Type: Mathieson-Type Twist Design, Forged Steel SAE 1060
