Dewalt Nail in Anchor Mushroom Head 6.5x38mm Nylon/Zinc Yellow
Dewalt Nail in Anchor Mushroom Head 6.5x38mm Nylon/Zinc Yellow
Nailin Anchor Mushroom Head, 6.5 mm, Mushroom Head, 38mm Length, 6.5mm Drill Diameter, Nylon, Zinc Yellow, 20mm Embedment Depth, 18mm Maximum Fixture Thickness, 21 kg, For Use With: Concrete & Masonry, 25/Box
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Dewalt |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | DEWDFMN6538M-M |
| Embedment Depth | 20 mm |
| Drill Diameter | 6.5 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fixing Size | 6.5 mm |
| For Use With | Concrete & Masonry |
| Head Type | Mushroom |
| Load Capacity | 21kg |
| Length | 38 mm |
| Material | Nylon |
| Maximum Fixture Thickness | 18 mm |
| Pack Size | 25 Box |
| Product Type | simple |
Description
Nailin Anchor Mushroom Head, 6.5 mm, Mushroom Head, 38mm Length, 6.5mm Drill Diameter, Nylon, Zinc Yellow, 20mm Embedment Depth, 18mm Maximum Fixture Thickness, 21 kg, For Use With: Concrete & Masonry, 25/Box
