Dewalt Heated Jacket 18 Volt Black-3X-Large Polar Fleece Neck Liner 3 Heat Setting
Dewalt Heated Jacket 18 Volt Black-3X-Large Polar Fleece Neck Liner 3 Heat Setting
Heated Jacket, 3X-Large, 138-142 cm Chest, 130-138 cm Waist, Hook and Loop Cuff, 18V/54V XR, Resists: Water, Wind, Number of Pockets: (5) with (3) Pockets for the XR Power Source, 18 Volt, Heating Zone: Chest, Mid-Back, Heated Arms, Heat Setting: 3, LED Controller, Polar Fleece Neck Liner, Black
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Dewalt |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 10191500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DEWDCJ060XXXL-XJ |
| Chest Size | 138-142cm |
| Battery Type | 18V/54V XR |
| Colour | Black |
| Controller | LED |
| Heat Setting | 3 |
| Heating Zone | Chest/Mid-Back/Arms |
| Liner Material | Polar Fleece |
| Number of Pockets | 5 with 3 Pockets for the XR Power Source |
| Product Type | Jackets |
| Resists | Water/Wind |
| Size | 3X-Large |
| Voltage | 18 Volt |
| Waist Size | 130-138cm |
Description
Heated Jacket, 3X-Large, 138-142 cm Chest, 130-138 cm Waist, Hook and Loop Cuff, 18V/54V XR, Resists: Water, Wind, Number of Pockets: (5) with (3) Pockets for the XR Power Source, 18 Volt, Heating Zone: Chest, Mid-Back, Heated Arms, Heat Setting: 3, LED Controller, Polar Fleece Neck Liner, Black
