3M 8420 Coldshrink Insulating Tube EPR 35.1-16.8mm L406mm Black
3M 8420 Coldshrink Insulating Tube EPR 35.1-16.8mm L406mm Black
Coldshrink Insulating Tube, Shrink Diameter From: 35.1 mm, Shrink Diameter To: 16.8 mm, 750% Elongation, 1400 psi Tensile Strength, 365 V/mil Dielectric Strength, Black, -40 to 90 deg C, 406 mm Length
| Brand | 3M |
|---|---|
| Range Name | 8420 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | KT |
| Vendor Product | 3M8427-16P |
| Colour | Black |
| Elongation | 750% |
| Dielectric Strength | 365 V/mil |
| Length | 406 mm |
| Product Type | Coldshrink |
| Shrink Diameter From | 35.1 mm |
| Shrink Diameter To | 16.8 mm |
| Temperature | -40 to 90 deg C |
| Tensile Strength | 1400 psi |
Description
Coldshrink Insulating Tube, Shrink Diameter From: 35.1 mm, Shrink Diameter To: 16.8 mm, 750% Elongation, 1400 psi Tensile Strength, 365 V/mil Dielectric Strength, Black, -40 to 90 deg C, 406 mm Length
