Raychem Ezi-Shrink Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 31-16mm 1.2M Blue
Raychem Ezi-Shrink Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 31-16mm 1.2M Blue
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 31 mm, Shrink Diameter To: 16 mm, 2:1 Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.95 mm Wall Thickness Recovered, Blue, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Raychem |
| Range Name | Ezi-Shrink Tubing |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | RAYHS32BL |
| Colour | Blue |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 31 mm |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Diameter To | 16 mm |
| Temperature | -55 to 125 deg C |
| Wall Type | Thin |
| Wall Thickness Recovered | 0.95 mm |
Description
Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined, Shrink Diameter From: 31 mm, Shrink Diameter To: 16 mm, 2:1 Shrink Ratio, Plain Unlined Lining Type, Thin Wall Type, 0.95 mm Wall Thickness Recovered, Blue, -55 to 125 deg C, 1.2 mtr Length
