Raychem Thermofit ATUM Heatshrink Tubing Dual Wall Thin Wall Adhesive Lined 40-13mm 1.2M Black
Raychem Thermofit ATUM Heatshrink Tubing Dual Wall Thin Wall Adhesive Lined 40-13mm 1.2M Black
Heatshrink Tubing Dual Wall Thin Wall Adhesive Lined, Shrink Diameter From: 40 mm, Shrink Diameter To: 13 mm, 3:1 Shrink Ratio, Adhesive Lined Lining Type, Dual Wall Type, 2.54 mm Wall Thickness Recovered, 125 deg F Shrink Temperature, Black, -55 to 110 deg F, 1.2 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Raychem |
| Range Name | Thermofit ATUM |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | RAYATUM40/13 |
| Colour | Black |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 40 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 13 mm |
| Temperature | -55 to 110 Deg F |
| Shrink Temperature | 125 Deg F |
| Wall Type | Dual |
| Wall Thickness Recovered | 2.54 mm |
Description
Heatshrink Tubing Dual Wall Thin Wall Adhesive Lined, Shrink Diameter From: 40 mm, Shrink Diameter To: 13 mm, 3:1 Shrink Ratio, Adhesive Lined Lining Type, Dual Wall Type, 2.54 mm Wall Thickness Recovered, 125 deg F Shrink Temperature, Black, -55 to 110 deg F, 1.2 mtr Length
