Ramset Expansion Nail Drive Anchor Light Duty 6x50mm Zinc Alloy/Carbon Steel Zinc Plated
Ramset Expansion Nail Drive Anchor Light Duty 6x50mm Zinc Alloy/Carbon Steel Zinc Plated
Expansion Nail Drive Anchor Mushroom Head Light Duty, 6 mm Diameter, Mushroom Head, 13 mm Head Size, 50 mm Length, 55 mm Drill Depth, 6 mm Drill Diameter, 25 mm Maximum Fixture Thickness, 7 mm Fixture Hole Diameter, Zinc Alloy Body/Carbon Steel Nail, Zinc Plated, For Use With Concrete, Stone, Solid Brick, Solid Block, Grout Filled Block, Hollow Brick, Hollow Block, Hollow Slab, 100
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ramset |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAMSDM06050 |
| Diameter | 6 mm |
| Drill Depth | 55 mm |
| Drill Diameter | 6 mm |
| Fixture Hole Diameter | 7 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Size | 13 mm |
| For Use With | Concrete/Stone/Solid Brick/Solid Block/Grout Filled Block |
| Head Type | Mushroom |
| Length | 50 mm |
| Material | Zinc Alloy Body/Carbon Steel Nail |
| Maximum Fixture Thickness | 25 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | simple |
Description
Expansion Nail Drive Anchor Mushroom Head Light Duty, 6 mm Diameter, Mushroom Head, 13 mm Head Size, 50 mm Length, 55 mm Drill Depth, 6 mm Drill Diameter, 25 mm Maximum Fixture Thickness, 7 mm Fixture Hole Diameter, Zinc Alloy Body/Carbon Steel Nail, Zinc Plated, For Use With Concrete, Stone, Solid Brick, Solid Block, Grout Filled Block, Hollow Brick, Hollow Block, Hollow Slab, 100
