Ramset Drop-in Anchor Medium Duty Standard M10x40mm Carbon Steel Zinc Plated
Ramset Drop-in Anchor Medium Duty Standard M10x40mm Carbon Steel Zinc Plated
Drop-In Anchor Medium Duty Standard, M10 x 16 mm Length, 40 mm Length, 43 mm Drill Depth, 12 mm Drill Diameter, 38 mm Embedment Depth, 135 mm Minimum Edge Distance, 95 mm Minimum Spacing, 5.4 kN Tensile Strength, 20 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, 50
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ramset |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAMDSM10 |
| Embedment Depth | 38 mm |
| Drill Diameter | 12 mm |
| Drill Depth | 43 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| For Use With | Concrete |
| Material | Carbon Steel |
| Length | 40 mm |
| Minimum Spacing | 95 mm |
| Minimum Edge Distance | 135 mm |
| Pack Size | 50 Pack |
| Product Type | simple |
| Tensile Strength | 5.4 kN |
| Thread Size | M10 x 16 mm Length |
| Torque Rating | 20 Nm |
Description
Drop-In Anchor Medium Duty Standard, M10 x 16 mm Length, 40 mm Length, 43 mm Drill Depth, 12 mm Drill Diameter, 38 mm Embedment Depth, 135 mm Minimum Edge Distance, 95 mm Minimum Spacing, 5.4 kN Tensile Strength, 20 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, 50
